برگه طراحی معماری ۰۹۱۲۶۷۱۴۶۳۹

برای شروع یک پروژه معماری مانند ساخت یک آپارتمان از ابتدا نیاز به دستور نقشه و جواز ساخت وجود دارد. برای اخذ این دو نیز بایستی به دفاتر خدمات شهرداری مراجعه کنید.

مهندسان طراح ساختمان و معمار موظفند که طراحی کلیه نقشه های ساختمان را طبق قوانین و مقررات ملی ساختمان انجام دهند. برگه طراحی برای مهندسان معماری به صورت یک تعهد است که ضمیمه پلان های طراحی می شود. در صورت مغایرت طراحی های انجام شده. مهندس معمار موظف است که پاسخگو باشد. برگه تعهد طراحی در واقع تضمینی از سوی مهندس معمار به ارگان و سازمان های نظارت بر ساخت و ساز شهری است. که نشان می‎ دهد طراحی های صورت گرفته به شیوه اصولی و صحیح پیش می رود. همانطور که گفته شد. برگه تعهد در طراحی از جمله مدارک لازم برای برای کسب جواز ساخت و یا پروانه ساختمان است.

برگه طراحی معماری ۰۹۱۲۶۷۱۴۶۳۹

برگه سبز طراحی معماری

برگه طراحی معماری شامل برگه های تعهد معماری و محاسبات  می باشد. برای صادر شدن جواز و یا پروانه ساخت، برگه سبز معماری و یا برگه تعهد معماری از جمله مدارک مورد نیاز  می باشد که شرکت واجد شرایط باید آن را ارائه نماید. برگه سبز معماری برای در ابتدای کار تشکیل پرونده  به شکل مهر شده برای استعلام از سیستم شهرداری به دفتر خدمات تحویل داده می شود.

برگ سبز تاسیسات

بعد از تصویب نقشه ها و صادر شدن جواز ساختمان ، سپس مهندس سازه به همراه مهندس طراح تاسیسات (برق و مکانیک) طبق پلان های معماری ، طراحی سازه و طراحی تاسیسات ساختمان را شروع میکنند.

برگ سبز نظارت

با آغاز عملیات اجرای ساختمان یک یا چند ناظر(بسته به مشخصات بنا) از طرف سازمان نظام مهندسی برای پروژه معرفی خواهند شد. وظیفه ناظر، نظارت بر اجرای صحیح کار است و برگ سبز نظارت تضمینی بر انجام نظارت دقیق توسط ناظر میباشد. ناظر مطابق برگ تعهد نظارت مسئول نظارت دقیق بر ساختمان است و هرگونه مشکل احتمالی به عهده ایشان می باشد.

برگه سبز و تعهد سازه

مهندس سازه پس از طراحی سازه برگ سبز محاسبات را جهت تضمین تطابق کار با مقررات ملی ضمیمه می کند. برگ سبز محاسبات تایید رعایت اصول قانونی قوانین ملی ساختمان خواهد بود.

برگ تعهد نقشه‌های تاسیساتی مکانیکی

پس از تهیه نقشه های تاسیسات مکانیکی، و مانند آنچه قبلا گفته شد، معمولا پس از اتمام تمامی مراحل طراحی و تهیه نقشه، دیگر موردی که در تهیه برگه تعهد نیاز است، برگه های تعهد نقشه‌های تاسیسات مکانیکی هستند.

برگه تعهد مکانیکی ساختمان نیز مانند سایر برگه ها، توسط مهندس دارای رتبه در نظام مهندسی کشور تائید و امضا شده و برای تحویل به دفاتر پیشخوان دولت تقدیم می گردد. هرچند معمولا حساسیت کمتری در نقشه های تاسیسات نسبت به معماری و سازه وجود دارد، اما رعایت اصول فنی و استاندارد ها و تمامی نکات لازم در طراحی این نقشه ها از ملزومات و اصول کاری کار ما در شرکت بنیان گستران آفاق است، به همین جهت رعایت همین اصول، تائید این نقشه‌ها نیز معمولا برای اولین بار انجام می‌گردد. هرچند برای نقشه های ارسالی شما، تحت نظارت بخش فنی شرکت، برگ تعهد مربوطه صادر خواهد گردید.

برگه سبز تاسیساتی برقی

پس از تهیه نقشه های تاسیسات الکتریکی یا برق ساختمان، و البته معمولا پس از اتمام تمامی مراحل طراحی و تهیه نقشه، یکی از موادی که در تهیه برگه تعهد نیاز است، برگه های تعهد نقشه‌های تاسیسات برقی هستند.

برگه تعهد برق ساختمان نیز مانند سایر برگه ها، توسط مهندس دارای رتبه در نظام مهندسی کشور تائید و امضا شده و برای تحویل به دفاتر پیشخوان دولت تقدیم می گردد. هرچند معمولا حساسیت کمتری در نقشه های تاسیسات نسبت به معماری و سازه وجود دارد، اما رعایت اصول فنی و استاندارد ها و تمامی نکات لازم در طراحی این نقشه ها از ملزومات و اصول کاری کار ما در شرکت بنیان گستران آفاق است، به همین جهت رعایت همین اصول، تائید این نقشه‌ها نیز معمولا برای اولین بار انجام میگردد. هرچند برای نقشه های ارسالی شما، تحت نظارت بخش فنی شرکت، برگ تعهد مربوطه صادر خواهد گردید.

برگه طراحی معماری به چه کار می آید؟

مهندسان طراح ساختمان و معمار موظفند که طراحی کلیه نقشه های ساختمان را طبق قوانین و مقررات ملی ساختمان انجام دهند. برگه طراحی برای مهندسان معماری به صورت یک تعهد است که ضمیمه پلان های طراحی می شود. در صورت مغایرت طراحی های انجام شده. مهندس معمار موظف است که پاسخگو باشد. برگه تعهد طراحی در واقع تضمینی از سوی مهندس معمار به ارگان و سازمان های نظارت بر ساخت و ساز شهری است. که نشان می‎ دهد طراحی های صورت گرفته به شیوه اصولی و صحیح پیش می رود. همانطور که گفته شد. برگه تعهد در طراحی از جمله مدارک لازم برای برای کسب جواز و پروانه ساختمان است.

قیمت برگه معماری

قیمت برگه طراحی و تعرفه برگه معماری در تهران و سایر شهرها بر اساس متراژ و دیگر عوامل تعیین می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در این زمینه با شماره های شرکت بنیان گستران آفاق تماس بگیرید.
تلفن های دفتر : 46020419-021 و 46020421-021
تلفن مستقیم مدیرعامل : 09126714639 مهندس عسلیان
تلفن سایر اعضای هیئت مدیره : 09125029582 مهندس رضایی – 09124022401 مهندس جعفری

دستور نقشه چیست؟

دستور نقشه همانطور که ازنامش مشخص است، دستوری است برای اینکه نقشه بر اساس آن تهیه و ترسیم شود. از لحاظ حقوقی دستور نقشه ساخت و ساز بالاترین مستندی است. که شهرداری در خصوص نحوه احداث بنا صادر می کند. و به خریدار توصیه می شود. که اگر تمایل به خرید ملک یا مشارکت دارد حتما قرارداد را منوط به اخذ دستور نقشه جدید از شهرداری بنمایید. ذات و علت پروانه ساخت برای این است که در شهر ها آشفتگی در ساخت و ساز ایجاد نشود اجازه در خصوص ساخت و ساز ساختمان شامل سطح اشغال، میزان اصلاحی، ملاک تراکم، حجم تراکم، جانمایی، نحوه تامین پارکینگ و غیره توسط شهرداری ها صادر می شود. برای اخذ جواز ساخت، رضایت کلیه مالکین الزامی است. و اگر حتی مالک یک دهم دانگ و حتی کمتر، رضایت نداشته باشد. اخذ دستور نقشه و پروانه غیر ممکن است.

برگه طراحی معماری ۰۹۱۲۶۷۱۴۶۳۹

ابلاغیه ای رسمی  از طرف شهرداری برای مالک. که در آن مشخصات و ابعاد اربعه ملک ( اندازه ی چهار طرف ملک مورد نظر) بر اساس طرح تفصیلی جامع شهر و آخرین مصوبات شهرسازی توسط سازمان ها و ادارات مربوطه برای احداث بنا تعیین می شود.

اگر قصد ساخت بنایی را دارید و یا ملکی کلنگی دارید که می خواهید تخریب و نو سازی داشته باشید ، اولین قدم اخذ دستور نقشه است.

برای اخذ دستور نقشه چه کنیم؟

برای اینکه دستور نقشه بگیریم لازم است به یکی از نزدیک ترین دفاتر خدمات الکترونیکی شهر رفته و درخواست کتبی خود را در آنجا ثبت کنیم.

مدارک مورد نیاز برای اخذ دستور نقشه

برای ثبت درخواست دستور نقشه ، مدارکی نیاز داریم که در ادامه به آنها اشاره می کنم . قبل از آن یک نکته قابل ذکر است . هر ملکی یک یا چندین مالک دارد. حالا یا مالک خود پیگیر امور اداری شهرداری می شود یا وکیلی برای پیگیری این امور معین می کند. این وکالت باید در دفتر اسناد به صورت رسمی صورت پذیرد. حالا بپردازیم به مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست دستور نقشه :

 • اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی مالک و یا مالکین
 • اصل و تصویر سند مالکیت
 • در صورت مراجعه وکیل ، اصل و تصویر وکالت نامه ، شناسنامه و کارت ملّی وکیل الزامی است. «منظور از وکیل، شخصی است که به نمایندگی مالک اقدام می نماید مثل سازنده و یا اشخاصی که خدمات اداری انجام می دهند».
 • ارائه قبوض برق ، گاز، تلفن (با کد پستی) و آب.
 • اصل و تصویر فیش نوسازی سال جاری ملک.
 • نقشه 1/2000 وضع موجود که محل دقیق ملک توسط مالک یا وکیل قانونی ایشان بر روی آن مشخص شده است.

چند نکته که در مورد دریافت دستور نقشه باید به آنها توجه کنیم :

 • در صورتی که مالک شخص حقوقی باشد ، ارائه معرفی نامه رسمی با تعیین حدود اختیارات نماینده ،اساسنامه و روزنامه رسمی شرکت الزامی است.
 • اصل و تصویر صورت مجلس تفکیکی برای املاکی که دارای سند آپارتمانی می باشند.
 • جهت درخواست های صدور پروانه حضور کلیه مالکین و یا وکیل قانونی ایشان الزامی است.
 • در صورت فوت مالک (اصل و تصویر گواهی انحصار وراثت همراه با شناسنامه و کارت ملی وراث)
 • در صورتی که ملک فاقد ساختمان باشد ، ارائه نظریه کمیسیون ماده 12 و یا گواهی عدم استفاده از مزایای مواد 6 و 8 قانون اراضی شهری الزامی است.
 • در امـلاک دارای اشکـال خـاص و یـا شیب های بسیـار تـنـد و یا بیش از 3000 مـترمربع ، ارائه نقشه 1/2000 با تأیید مهندس ذیصلاح الزامی است.
برگه طراحی معماری ۰۹۱۲۶۷۱۴۶۳۹

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در این زمینه با شماره های شرکت بنیان گستران آفاق تماس بگیرید.
تلفن های دفتر: 46020419-021 و 46020421-021
تلفن مستقیم مدیرعامل : 09126714639 مهندس عسلیان
تلفن سایر اعضای هیئت مدیره : 09125029582 مهندس رضایی – 09124022401 مهندس جعفری